»English   »Mapa serwisu   »Kontakt
organy.art.pl » Instrumenty » Śląskie » Zborowskie »

Zborowskie

Parafia pod wezwaniem Św. Krzyża w Zborowskiem

Głosy Klawiatury Traktura gry Traktura rejestrów
13 2+P pneumatyczna pneumatyczna
Prospekt

Na kontuarze instrumentu znajduje się tabliczka - Berschdorf Neisse – stąd wniosek że właśnie ta firma wybudowała nasz instrument. Właścicielem firmy był Paul Berschdorf z Nysy (ur. 1859, zm. 1933). W okresie pierwszego trzydziestolecia dwudziestego wieku, jego firma wyposażyła w instrumenty organowe bardzo wiele kościołów w naszym regionie.
Z przekazów ustnych w naszej parafii zachowała się informacja, iż instrument został zbudowany w firmie i tam dokonano jego odbioru. Następnie instrument rozebrano i ponownie zmontowano w naszym kościele. Nie ma pewności czy zagrał na poświęceniu kościoła, ale wiadomo że już był w użyciu pod koniec 1923 roku.
Organy jak każde urządzenie które jest regularnie eksploatowane, wymaga okresowych przeglądów, konserwacji i generalnych napraw. Ostatni taki generalny remont odbył się w 2007 roku, a wykonała go firma organmistrzowska pana Henryka Hobera z Olesna.

Kontuar
DYSPOZYCJA ORGANÓW
Manuał I
1. Mixtur 3-4 fach
2. Octave 4'
3. Flöte 8'
4. Principal 8'
5. Quintatön 16'
Manuał II
1. Schalmey 8'
2. Gedeckt 8'
3. Aeoline 8'
4. Gemshorn 4'
5. Sifflöte 2'
Pedał
1. Flautbass 8'
2. Principalbass 8'
3. Subbass 16'
II/I II/I Ober (Super) II/I Unter (Subo) II/P I/P II Ober (Super) Tremolo II (odłączone) Auto Pedał Tutti Forte Kalkanten Ruf - dzwonek kalikancki (odłączony) Windprobe - próba powietrza
Piszczałki I Manuału. U dołu zdjęcia widoczny jest czerpak.
Piszczałki I Manuału
Miech pływakowy I Mauału i Pedału
03.10.2015
Jakub Mizera