»English   »Mapa serwisu   »Kontakt
organy.art.pl » Instrumenty » Dolnośląskie » Kłodzko »

Kłodzko

Kaplica pw. św. Marii Magdaleny

Głosy Klawiatury Traktura gry Traktura rejestrów
8 2+P pneumatyczna pneumatyczna
Pospekt

 

W kaplicy znajdują się organy piszczałkowe wybudowane w siedzibie firmy Schlag & Söhne Schweidnitz opus 1034. Najprawdopodobniej instrument powstał ok. 1915 r.; świadczy o tym treść zachowanego listu przewozowego nr 124, znajdującego się na ramie piszczałek basowych: „Instrument wyjechał ze stacji Schweidnitz Niederstadt (obecnie Świdnica Przedmieście) 3 grudnia 1915 r. w kierunku stacji Glatz” (Kłodzko).
Organy posiadają 8 głosów, 2 manuały i pedał, trakturę pneumatyczną z wiatrownicami stożkowymi. Ten najmniejszy instrument piszczałkowy znajdujący się w Kłodzku, jest na wyposażeniu kaplicy, zajmuje całą północną część chóru muzycznego i usytuowany jest bokiem do ołtarza, stół gry jest wbudowany w centralną ścianę organów (organista siedzi bokiem, mając ołtarz po prawej stronie), nie posiadają one piszczałek prospektowych. Miech magazynowy z ręcznym urządzeniem do kalikowania, brak dmuchawy elektrycznej.
Obecnie w organach sprawny jest tylko I manuał, instrument wymaga generalnego czyszczenia oraz strojenia, używany jest do celów liturgicznych.
Do 1962 r. w kaplicy sprawowane były Msze św., następnie obiekt został zamknięty i wyłączony z użytku. Dopiero w 2011 r. rozpoczęto na nowo odprawiać okolicznościowo Msze św, zaś od 2013 r. w każdą pierwszą niedziela miesiąca sprawowane są Msze w rycie trydenckim

W kaplicy znajdują się organy piszczałkowe wybudowane w siedzibie firmy Schlag & Söhne Schweidnitz opus 1034. Najprawdopodobniej instrument powstał ok. 1915 r.; świadczy o tym treść zachowanego listu przewozowego nr 124, znajdującego się na ramie piszczałek basowych: „Instrument wyjechał ze stacji Schweidnitz Niederstadt (obecnie Świdnica Przedmieście) 3 grudnia 1915 r. w kierunku stacji Glatz” (Kłodzko).Organy posiadają 8 głosów, 2 manuały i pedał, trakturę pneumatyczną z wiatrownicami stożkowymi. Ten najmniejszy instrument piszczałkowy znajdujący się w Kłodzku, jest na wyposażeniu kaplicy, zajmuje całą północną część chóru muzycznego i usytuowany jest bokiem do ołtarza, stół gry jest wbudowany w centralną ścianę organów (organista siedzi bokiem, mając ołtarz po prawej stronie), nie posiadają one piszczałek prospektowych. Miech magazynowy z ręcznym urządzeniem do kalikowania, brak dmuchawy elektrycznej.Obecnie w organach sprawny jest tylko I manuał, instrument wymaga generalnego czyszczenia oraz strojenia, używany jest do celów liturgicznych.Do 1962 r. w kaplicy sprawowane były Msze św., następnie obiekt został zamknięty i wyłączony z użytku. Dopiero w 2011 r. rozpoczęto na nowo odprawiać okolicznościowo Msze św, zaś od 2013 r. w każdą pierwszą niedziela miesiąca sprawowane są Msze w rycie trydenckim.

 

Kontuar
DYSPOZYCJA ORGANÓW
Manuał I
1. Principal 8'
2. Flaute 8'
3. Aeoline 8'
4. Octawe 4'
Manuał II
1. Salicjonal 8'
2. Portunal 8'
3. Flöte 4'
Pedał
1. Subbas 16'
Manual-Koppel, Pedal-Koppel I, Pedal- Koppel II
list przewozowy nr 124
Obserwacje własne autora
07.02.2017
Szymon Wołoch